Vai bērnam vajadzīgi saldumi?

Latvijas veselības sporta nedēļa PPII Mikausis aicināja sertificētu uztura speciālisti Baibu Grīnbergu uz sarunu ar vecākiem par veselīgu uzturu.

Kā tad ir - vai bērnam ir vajadzīgi saldumi? Lielai daļai 2-18 gadīgiem bērniem un jauniešiem tā saucamās „tukšās kalorijas” sastāda apmēram 40% no visas dienas laikā uzņemtās enerģētiskās vērtības. „Tukšās kalorijas”- produkti ar augstu enerģētisko vērtību, bet zemu uzturvērtību -  gāzētie, saldinātie dzērieni, augļu limonādes, piena deserti, šokolādes batoniņi, picas un citi rafinētu graudu produkti. Neveselīgas ēšanas paradumu sekas ir nepietiekams svars vai aptaukošanās, mazasinība, 2.tipa cukura diabēts, sirds un asinsvadu slimības, ļaundabīgo audzēju attīstība.

Proporcionālam uzturvielu sadalījumam nepieciešami 55% ogļhidrāti (pilngraudu produkti, pākšaugi, augļi un dārzeņi), 25% tauki (augu valsts, zivju eļļa), 12% olbaltumvielas ( 1:1 augu un dzīvnieku valsts izcelsmes). Bērnam vidēji dienā nepieciešami 160 grami ogļhidrātu – graudaugos (70%), augļos (5%). Nepieciešamās olbaltumvielas – 1 grams uz 1kg svara dienā – pamatā gaļā (20%), zivīs (20%), sierā (20-40%), biezpienā (18%), pākšaugos (15-25%) un 40 grami tauku.

Ja bērns katrā ēdienreizē uzņem saliktos ogļhidrātus, viņa organisms pilnībā tiek apgādāts ar nepieciešamajām izejvielām (ciete), lai organisms saņemtu glikozi!

Praktiski ieteikumi:

  • Neturiet mājās neveselīgus produktus! – cepumus, kūkas, saldējumu, saldinātus dzērienus u.c. produktus, kas satur cukuru – „ātros ogļhidrātus”!
  • Piepildiet traukus ar svaigiem, krāsainiem augļiem, sagrieztu dārzeņu gabaliņiem, beztauku un bezpiedevu jogurtiem, riekstiem, sēklām!
  • Nodrošiniet bērnam izvēli tikai starp veselīgiem produktiem – piemēram, ābols vai jogurts (nevis ābols vai čipsi)!
  • PANSALT - sāls ar samazinātu Na saturu!
  • Māciet bērnam dzert tīru ūdeni! Droši – arī gāzētu (ja tas nerada diskomfortu).
"Mikausis"
© 2010 - 2024. Visas tiesības aizsargātas.